Akademik Hizmet

Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalıdır

0 1

Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin her gün yıkanmasına gerek yoktur. Her gün banyo yaptırmak yerine. Bebeğinizin yüzünü, boynunu, ellerini ve poposunu dikkatli bir şekilde temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Bu temizleme şekli genel olarak ‘’tepeleme ve kuyruk’’ olarak bilinmektedir. Bebeğin banyosu nasıl olmalıdır sorusundan ziyade bebeğinizin banyosu ile ilgili öncelik vermeniz gereken şey bebeğinizin ruh halidir. Tepeleme ve kuyruk işlemi veya direkt olarak banyo için bebeğinizin uyanık ve mutlu olduğu bir zaman dilimi tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Bebeğinizin uyanık ve mutlu olduğu zaman dilimini yakaladığınızda bebeğiniz için gerekli olan her şeyi önceden hazırlamanız gereklidir. Tepeleme ve kuyruk işlemi için bir kâse ılık suya, bir havluya, pamuklu yüne, yeni bir bebek bezi ve gerekliyse bebeğinizin temiz giysilerine ihtiyacınız olacaktır.

Bebeğin Banyosu Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin banyosu nasıl olmalıdır sorusu cevaplanmadan önce tepeleme ve kuyruk işlemi hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Tepeleme ve kuyruk işlemi için malzemeleriniz hazır olduktan sonra bebeğinizi dizlerinizin üzerine yatırmalısınız. Alt değiştirme minderinin üzerine de yatırabilirsiniz. Bebeğinizin yelek ve bebek bezi haricindeki kıyafetlerini çıkartmanız gerekmektedir. Ardından pamuğu ılık suya batırın. Burada dikkatli olmanız gereken nokta pamuğun çok fazla ıslanmaması gerektiğidir. Temizleyeceğiniz her bir bölge için farklı ve kullanılmamış bir parça pamuk kullanmaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizin kulaklarını ve kulak çevresini temizlemek için kesinlikle pamuk çubuk kullanmamalısınız. Bir parça pamuk ile bebeğinizin kulaklarının çevresini silmeniz yeterli olacaktır.

Kulağın içini temizlemeye çalışmamalısınız. Bebeğin banyosu nasıl olmalıdır ve genel olarak bebeğinizi temizlediğiniz herhangi bir anda bebeğinize nasıl davranmalısınız sorularının cevaplarını bilmeniz faydalı olacaktır. Sizin hissettiğiniz gerginlik bebeğinize yansır. Bu durumlarda temizlik ve banyo süreçleri bebeğiniz ve sizin için çok zorlayıcı bir hal alabilir. Bu nedenle sakin bir ses tonuyla bebeğinizle konuşmanız ve konuşmaya devam etmeniz çok faydalı olacaktır.

Hastalanmalara Dikkat

Banyo nasıl olmalı sorusuna gelirsek ilk dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizi hemen besledikten sonra, aç veya yorgun olduklarında yıkamamanız gerektiğidir. Diğer dikkat etmeniz temel şeylerden bir tanesi ise bebeğinizi yıkadığınız odanın sıcaklığıdır. Bebeğinizi yıkadığınız odanın çok sıcak veya çok soğuk olmaması gerekmektedir. Bebeğinizin korkmaması için öncelikle dizlerinizin üzerine yatırıp yüzünü hafifçe temizlemeye başlayabilirsiniz. Kafasının arkasından destekleyerek saçlarını temizleyerek banyoya devam edebilirsiniz. Ardından bebeğinizin başından ve omuzlarından destekleyerek bebeğinizi yavaşça küvetine indirebilirsiniz. Bebeğinizin kafasını sudan uzak tutmanız gerekmektedir. Diğer elinizle bebeğinizin vücudunu suyla temizleyiniz. Bebeğinizin banyoda bir saniye bile yalnız bırakılmamalıdır. Bebeğinizi yeterince temizledikten sonra suyun içerisinden çıkarınız ve kırışıklıklarına özellikle dikkat ederek kurulayınız. Banyo sonrası bebeğinize masaj yapmak için en uygun zamandır. Masaj bebeğinizin rahatça uyumasını sağlayacaktır. Eğer bebeğiniz banyo yapmaktan korkuyor ve ağlıyorsa beraber banyo yapmayı deneyebilirsiniz. Suyun çok sıcak olmadığından emin olduğunuz ve banyoya girip çıkarken bebeği başka biri tuttuğu sürece zorlanmayacaksınızdır.

Daha Fazla Bebek Sağlığı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.